Kripto Para Nedir? Neye Yarar?

Güvenli bir maddi varlık elde edebilmek açısından kriptografi yani şifreleme vasıtasıyla koruma gerçekleştiren, nakdin yerine alternatif bir değişim aracı şeklinde tasarlanmış olarak son yıllardaki popüler dijital varlıklar, kripto para olarak adlandırılmaktadır. Bu varlıklar bugün paranın güvenli bir hale getirip, merkeziyetsiz bir yapıya dönüştürülmesi dışında aslında çok önemli birer yatırım aracı şeklinde de görülmektedir.

Kripto Para Nedir?

Dijital veya fiziksel olarak kripto para takas işlemleri gerçekleştirmek amacıyla şifreli, dijital ve sanal olarak kodlanması mümkün olan para birimidir. Aslında birçok ülke tarafından ve birçok dünya lideri tarafından geleceğin para birimi olarak da kabul edilmektedir. Günümüzde dünyanın her ülkesinde insanlar bu para birimlerini kabul etmiştir ve bazı devlet başkanları hatta dev şirketler bu parayı kullanmayı dahi tercih etmeye başlamıştır.

Sanal Para Nasıl Ortaya Çıktı?

Bundan 30 yıl öncesinde başlayan bazı girişimler ile birlikte kripto para terimi ilk defa ortaya çıkarken, dijital para birimi oluşturma hedefleri bulunuyordu. Bazı dijital para birimleri geliştirildi, fakat bu birimler sahtekarlık, finansal sıkıntılar veya güvensizlik gibi sonuçlar ortaya çıkardı.

Tarihler 2009 yılını gösterdiğinde, bugün dünya genelinde tanınan Satoshi Nakamoto isimli bir kişi, bir kod ortaya çıkardığını ve kriptoloji kullanarak ilk kripto para şeklinde kabul edilebilecek Bitcoin kripto birimini bulduğunu iddia etti. Bitcoin, çok kısa sürede dünya tarafından kabul edildi, tanındı ve uçtan uca şifrelemeli yapısı ile gayet güvenilir bir dijital varlık olarak kabul edildi.

Elektronik Para Ne İşe Yarar?

kripto paraDijital para birimleri bugün dünya üzerinde öncelikli olarak yatırım gerçekleştirmek amacıyla kullanılmaktadır. Bugün dünya genelinde bilinen Bitcoin, Ethereum, Litecoin veya Ripple gibi dijital para birimleri anlık olarak iniş ve çıkışlar ile yatırım gerçekleştirmek isteyen kişiler açısından büyük avantajlar sağlamaktadır. Özellikle Bitcoin 2009 yılından bu yana sadece bir kaç dolarlık fiyatından bugün 10 bin dolar gibi birim fiyatlara ulaşmış olduğu için çok büyük bir yatırım aracı olarak kabul edilmektedir.

Dijital paraların en belirgin özellikleri; işlemin nerede yapıldığı ve sahibinin kim olduğu gibi kayıtları bulundurmamaları ve merkeziyetsiz bir yapıya sahip olmalarıdır. Bu paralara sahip olan kişiler kriptografi tekniği kullanıldığı için sadece kendisi sayesinde bu paranın sahipliğini ispat edebilir. Dijital paralara sahip olan kişi tarafından emir verilmediği sürece bu para el değiştirmez ve kullanılmaz. Dijital para üzerinde aynı anda aynı para birimi için sadece tek bir işlem yapılabilir.

Dijital paralarda ortaya çıkan bu genel özelliklere bakıldığında, yatırım gerçekleştirmek ve birikim sağlayabilmek açısından da bu para birimleri çok yüksek bir güven kaynağı oluşturmaktadır.

Dijital Para Nasıl Elde Edilir? 

Bugün birçok farklı dünya ülkesi dijital paraların yasal yani kabul edilebilir bir yapıya sahip olmadığını düşünmektedir. Bazı ülkeler ise bu para birimlerini tamamen yasal olarak görmekte ve kullanımı açısından ticaret gibi noktalarda yer almasını da desteklemektedir. Örnek olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde dijital paralara karşı olumsuz bir tepki yer alırken, Türkiye Cumhuriyeti devletinde de halen dijital para kullanımı yasal olarak görülmektedir.

Bugün kripto para birimlerinin elde edilebilmesi için özellikle madencilik çalışmaları yapılması gerekmektedir. Madencilik çalışmalarının yapılabilmesi için de onlarca bilgisayar, yüksek elektrik enerjisi, internet bağlantısı ve soğutma gibi birçok ihtiyaç karşılanmalıdır. Ekonomik olarak bu ihtiyaçları yasal çerçevede karşılayan ve gereken fiziki koşulları oluşturan herkes yasal bir şekilde Bitcoin gibi dijital paralar açısından madencilik gerçekleştirebilir.

Yasal bir şekilde dijital paraların alım-satım ve yatırım işlemlerini yapmak, madencilik çalışmalarını gerçekleştirmek ve bu paraları kabul edilen ortamlarda alışveriş için kullanmak normal olarak görülmektedir. Fakat son yıllarda bu para birimlerinde birçok ülke tarafından da üzerinde yapılan çalışmalar ile birlikte kazanç üzerinden vergi talep etme gibi bir amaç ortaya çıkmıştır. Ancak bu çalışmalar halen tamamlanmamıştır.