Ukrayna Para Birimi

Ukrayna, Karadeniz sınırında Türkiye ile komşu olan ve Avrupa’nın en çok sevilen ülkelerinden biri olarak, Türk vatandaşlarının da en çok ziyaret ettiği Avrupa ülkeleri arasında bulunmaktadır. Türkiye ile çok güçlü bağları bulunan Ukrayna’da kullanılan para birimi de Avrupa para birimi Euro ile farklı bir yapıya sahip olduğu için Ukrayna’yı ziyaret ettiğinizde para birimi değişimi gerçekleştirmeniz doğru olacaktır. Bu nedenle Ukrayna para birimi ve TL karşılığı konularında sorularınızın cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Ukrayna Para Birimi Nedir?

Uluslararası piyasalarda UAH kısaltması ile bilinen Ukrayna para birimi ülkede Grivna olarak adlandırılmaktadır. Ukrayna’da para birimleri, banknot ve madeni para olarak ayrılırken, banknot para birimlerine Grivna ve madeni para birimlerine ise Kopiyka adı verilmektedir. Elbette banknot olması ile birlikte daha değerli konumda yer alan 1 Grivna ise 100 adet Kopiyka bir araya geldiğinde elde edilmektedir.

Resmi olarak Ukrayna parası şeklinde kullanılan banknot paralar ve madeni paralar miktarlarına göre birbirinden ayrılmaktadır. Grivna adı verilen banknotlar 1-2-5-10-50-100-200-500 Grivna şeklinde birbirinden ayrılır. Kopiyka isimli madeni paralar ise 1-2-5-10-25-50 Kopiyka olarak belirlenmiştir.

24 yıldır kullanımda olan Grivna, Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Ukrayna’da görülen ekonomik canlanma ile birlikte 2 Eylül 1996 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Aslında ülkede ekonomik anlamda ve halk arasında bakıldığında halen Ukrayna Grivnası’na Rus rublesi diyen bir kesim dahi yer almaktadır. Ancak net bir şekilde bilinmektedir ki Ukrayna artık Sovyetler Birliği ve Rusya ile herhangi bir bağlantısı bulunmayan bağımsız bir ülke olduğu için Grivna yine bağımsız bir yabancı para birimidir. Hatta uluslararası ISO 4217 kodu ile kayıtlara dahi yerleşmiştir.

Ukrayna Para Birimi Dönüştürme Nasıl Yapılır?

Ukrayna ziyaretleri gerçekleştirdiğinizde, öncelikle elinizde bulunan Türk lirasını Grivna ile değiştirmeniz hatta bir miktar Kopiyka temin etmeniz gerekecektir. Bu konuda Ukrayna’nın birçok farklı kentinde yabancı paraları şehir merkezlerinde bulunan döviz büroları veya banka şubeleri üzerinden kolaylıkla Ukrayna para birimi dönüştürme işlemi yapmanız mümkündür. Hatta havalimanı, tren istasyonu veya otobüs garı gibi birçok farklı noktada da kolaylıkla işlem yapan döviz büroları bulunmaktadır.

Daha önceden Türkiye’deki bankalarda para değişimi gerçekleştirmiş olmanız durumunda da Ukrayna’da ATM’ler üzerinden Grivna çekim işlemi gerçekleştirme şansınız bulunmaktadır. Türk lirası veya elinizde bulunan Euro gibi bir para birimini bu noktalardan Ukrayna Grivnası’na çevirmek istiyorsanız, en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi dönüştürmek istediğiniz paranın yıpranmamış, yırtılmamış, üzerinde yazı yazılmamış ve işaretlenmemiş olmasıdır.

Ukrayna’da gerçekleştirdiğiniz gezilerde şehir merkezlerinde çoğu zaman kredi kartları geçerlilik oluşturmaktadır. Ancak şehir merkezi dışındaki bölgelerde kredi kartı yerine Grivna kullanımı tercih edilmektedir. Ülkenin ekonomik koşullarına göre de TL değişimi yapıldığında, birçok farklı harcama uygun fiyatlar ile yapılabiliyor.

Ukrayna Grivnası Ve Türk Lirası Karşılaştırma

Her ne kadar Türk Lirası birçok dünya ülkesi para birimi karşısında değer kaybetmiş olsa da Ukrayna Grivnası karşısında halen değerli bir konumda bulunmaktadır. Çünkü güncel rakamlara bakıldığında 1 Türk lirası karşılığında 3,71 Grivna temin etmek mümkündür. Bu sayede de hatırı sayılır bir miktarda Türk Lirası ile ve kimlik kartınız ile Ukrayna’ya giriş gerçekleştirdiğinizde, cebinizdeki parayla bir günü dolu dolu geçirebilirsiniz.

Bu durum özellikle çok uzun yıllardır Ukrayna üniversitelerinde Türk öğrencilerinin uygun fiyatlar ile eğitim alabilmesi ve Türk tatilcilerin Ukrayna’yı sık sık tercih etmesine sebep olmaktadır. Aslında sadece TL açısından değil Euro ve Amerikan doları gibi para birimleri açısından da bakıldığında Grivna dönüşümünde büyük bir kararlılık elde edilmektedir. 1 Euro karşılığında 32,84 Grivna temin edilirken, 1 Amerikan doları karşısında ise 28,19 Grivna temin etmek mümkündür.